26 czerwca, 2019

Co jeść i czego unikać, aby pozbyć się cellulitu?

Dieta na cellulit

Każdy z nas z utęsknieniem wyczekuje nadejścia lata. Piękna pogoda, krótkie spodenki i piaszczyste plaże zawsze miło nam się kojarzą. No, może poza jednym, odwiecznym problemem większości kobiet – cellulitem!

 

Czym właściwie jest cellulit?

Cellulit, czy też inaczej skórka pomarańczowa, jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Jeśli myślisz, że jest to tylko Twój problem, to grubo się mylisz. Cellulit dotyka ponad 80% kobiet! Natomiast bardzo rzadko dotyka mężczyzn.

 

Jakie są przyczyny powstawania cellulitu?

Nadmiar tkanki tłuszczowej to jedna z głównych przyczyn powstawania cellulitu. Chociaż nie jest prawdą, że tylko osoby otyłe mają z nim problem. Niezdrowa dieta oraz brak aktywności fizycznej znacząco wpływają na wystąpienie cellulitu. Nie bez znaczenia jest również kobiecy estrogen. Dlatego wiele pań obserwuje początki cellulitu właśnie w okresie dojrzewania oraz podczas menopauzy. Co więcej, pojawienie się pomarańczowej skórki w pewnym stopniu zależy od naszych genów. Także problemy z układem krążenia nie pozostają tu obojętne. Noszenie obcasów, siedzący bądź stojący tryb życia, a nawet wady postawy mogą prowadzić do pojawienia się cellulitu.

Możemy wyróżnić 3 etapy występowania cellulitu:

  1. Pomarańczową skórkę widzimy tylko, gdy ściśniemy fałd skóry palcami. Jest to najlepszy moment na wdrożenie działania antycellulitowego.
  2. Cellulit widoczny jest w sytuacji, gdy na przykład siedzimy na twardym krześle. Jest to moment, w którym kuracja nie będzie tak szybka, jak w pierwszym etapie, ale nadal możemy uporać się z problemem domowymi sposobami.
  3. Cellulit widoczny jest cały czas. Tym razem walka będzie dłuższa i trudniejsza, ale z pewnością może zakończyć się sukcesem. Najlepiej jednak poza domowymi sposobami skorzystać ze specjalistycznej pomocy. 

 

Co jeść, aby pozbyć się cellulitu?

Najlepszym wyborem będzie dieta lekkostrawna. Należy unikać smażonych dań, fast foodów, tłustych potraw czy produktów wysoko przetworzonych. Nie bój się jednak dobrych tłuszczy. Kwasy tłuszczowe omega 3 czy omega 6 oraz NNKT z pewnością pomogą w walce.  Znajdziesz je w rybach, nasionach i orzechach oraz dobrej jakości olejach np. oliwie z oliwek. 

Odstawić należy także cukier. Zrezygnuj z picia słodzonych soków i napojów na rzecz wody. Wszelkiego rodzaju słodycze, cukierki czy ciasta zastąp owocami sezonowymi. Nie zapominaj też o warzywach. Są one bogate w witaminy, minerały i błonnik niezbędnych w diecie każdego z nas, a zwłaszcza w diecie antycellulitowej. 

Pamiętaj także o ograniczeniu soli, która może powodować zatrzymywanie wody w organizmie, a przez to pogorszyć stan naszej pomarańczowej skórki. Aby uniknąć tego zjawiska należy również pić duże ilości wody. Jest to najlepsza metoda na oczyszczenie naszego organizmu, odpowiednie nawodnienie i wsparcie walki z cellulitem. Powinniśmy wypijać ok. 2l wody dziennie. Możemy do niej dodawać plasterki cytryny czy listki mięty dla lepszego smaku.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej!

Kompleksowe podejście do walki z cellulitem okazuje się być najbardziej skuteczne. Wybierz aktywność fizyczną, która najbardziej Ci odpowiada. Możesz zacząć chodzić na siłownię lub basen, albo po prostu częściej wychodzić na spacery, korzystać ze schodów, jeździć na rowerze czy biegać z psem. To wszystko są aktywności, które pomogą Ci zwalczyć cellulit, ale z pewnością wpłyną też pozytywnie na inne aspekty Twojego życia.

dietetyk Ewa Pędzińska

Administrator DietBox
Polecane posty

Dieta SIRT – co warto o niej wiedzieć?

Dieta SIRT zyskała globalną sławę, gdy znana piosenkarka Adele osiągnęła dzięki niej znaczącą, szybką i imponującą utratę wagi. Teraz zaleca ją wszystkim, a media podziwiają skuteczność tego sposobu odżywiania. Pełna nazwa tego planu żywieniowego to [...]

Dlaczego Twoja dieta nie działa?

Nic tak nie frustruje, jak brak efektów, dlatego zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie są najczęstsze powody, że dieta nie działa, jak chcesz. Dlaczego nie chudniesz, choć jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym? [...]

Poznaj wady i zalety diety wegetariańskiej

Jak powszechnie wiadomo wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. Powody przejścia na dietę wegetariańską bywają różne. Niektórzy decydują się na to ze względów etycznych i środowiskowych, inni chcą poprawić wyniki badań i kondycję swojego [...]

Śledź nas