Wiotka skóra i zmarszczki to znane wszystkim oznaki starzenia się organizmu. Często jednak większą uwagę poświęcamy zabiegom pielęgnacyjnym oraz wyborowi właściwych kosmetyków czy suplementów, zapominając o tym, że należy zadbać również o odpowiednią dietę, która może wpływać na tempo starzenia się skóry.
Starzenie się organizmu jest naturalnym procesem pojawiającym się wraz z wiekiem, kiedy to obserwujemy zmniejszoną zdolność do regeneracji. Starzenie się komórek związane jest między innymi z zaburzeniem równowagi pomiędzy antyoksydantami a wolnymi rodnikami, czyli reaktywnymi formami tlenu. W konsekwencji tego procesu, wraz z upływem czasu zauważamy negatywne skutki stresu oksydacyjnego w postaci widocznych oznak starzenia się skóry.
Istnieją jednak różnorodne biologicznie aktywne składniki żywności chroniące ludzki organizm przed negatywnym oddziaływaniem reaktywnych form tlenu – są to antyoksydanty. Ponadto ważne jest to, aby w codziennej diecie komponowanej pod kątem zachowania młodego wyglądu skóry, zwrócić uwagę na białko, składniki mineralne, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz wodę.
Witaminy
Spośród witamin na wygląd skóry szczególny wpływ mają: witamina A, E, C, niacyna, kwas pantotenowy, biotyna.
Składniki mineralne
Z kolei spośród składników mineralnych korzystny wpływ na wygląd skóry mają: żelazo, siarka, miedź, cynk, selen.
Antyoksydanty
Do przeciwutleniaczy zaliczamy między innymi: witaminy E, C, karotenoidy (np. beta-karoten, likopen, luteina, zeaksantyna), polifenole roślinne (np. flawonoidy, kwasy fenolowe, proantocyjanidyny).
Białko
Niedobór białka niekorzystnie wpływa na wygląd skóry, powoduje jej suchość, pękanie, powstawanie zmian barwnikowych. Jest to powiązane między innymi z zaburzeniami produkcji kolagenu – białka decydującego o elastyczności skóry.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 jako składniki budulcowe ścianek komórek oraz dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym wpływają na zachowanie młodego wyglądu.
Woda
Właściwe nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie dla zachowania elastyczności i sprężystości skóry.
Co jeść, żeby wyglądać młodo? Poniżej staramy się odpowiedzieć na to pytanie, wymieniając kilka produktów, na które warto zwrócić szczególną uwagę, komponując codzienny jadłospis.
Włącz do swojego menu produkty bogate w składniki bioaktywne, wpływające korzystnie na procesy starzenia się skóry:
– awokado,
– śliwki,
– granat,
– jagody,
– borówki,
– grejpfrut,
– mango,
– papaja,
– jaja,
– oliwa z oliwek,
– tłuste ryby morskie,
– siemię lniane,
– orzechy,
– zielona herbata,
– marchew,
– bataty,
– dynia,
– szpinak,
– jarmuż,
– brokuły,
– papryka czerwona,
– pomidory
– cynamon,
– imbir.
Należy podkreślić, że właściwie skomponowana dieta będzie chroniła komórki przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, wspomagała mechanizmy naprawcze skóry, korzystnie wpływała na biosyntezę kolagenu. Powinniśmy zatem traktować żywienie nie tylko jako źródło przyjemności i dostarczania energii, ale także jako czynnik, który może modyfikować tempo procesu starzenia się.
Dietetyk Justyna Zalega
Bibliografia:
- Ciborowska H, Rudnicka A, Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007
- Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017
- Pachocka L., Składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia skóry https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/skladniki-odzywcze-niezbedne-dla-zdrowia-skory
- Nagel P., Proces starzenia się a zmiany zachodzące w organizmie https://ncez.pl/seniorzy/zmiany-zachodzace-w-organizmie/proces-starzenia-sie-a-zmiany-zachodzace-w-organizmie