29 listopada, 2019

Czy zdrowe odżywianie może stać się nawykiem, a nie przykrym obowiązkiem?

Zdrowe odżywianie jako nawyk

Kiedy mówisz komuś, że jesteś na diecie, to zazwyczaj spotykasz się z wyrazem politowania i słowami współczuję”. Myślisz sobie wtedy: póki co, tylko liść sałaty i zero przyjemności, ale jak już osiągnę swój cel, to wracam do tych wszystkich cudów zakazanych! Kawiarnie i pizzerie będą moje!”

Niestety takie zgubne myślenie nie pomaga ani w długotrwałej zmianie nawyków żywieniowych, ani w budowie pozytywnych relacji z jedzeniem, ani w efektywnym odchudzaniu, a przez to także w utrzymaniu dobrego zdrowia.

Przez popularyzację diet bardzo nisko energetycznych, zakazywanie wszystkich kojarzących się pozytywnie produktów oraz negatywne podejście do diet, wielu z nas postrzega zdrowe odżywianie jako jedno wielkie wyrzeczenie.

Większość z nas przechodzi na dietę po to, żeby schudnąć. Oczekujemy natychmiastowych efektów. Myślimy sobie: teraz przez kilka dni czy tygodni się pomęczę i schudnę, a potem wracam do tego, co było.” Problem polega na tym, że takie zachowanie prowadzi do efektu jojo, a przez to do kolejnej diety i powrotu do starych nawyków. I tak w kółko. Nasze relacje z jedzeniem również ulegają zaburzeniu, ponieważ traktujemy je jak przymus lub coś, co musimy zrobić za karę. Dodatkowo im częściej przechodzimy na dietę, tym gorsze z czasem osiągamy efekty – praca naszego układu pokarmowego, trawiennego czy metabolizmu pogarsza się, a  przez to z każdą kolejną dietą coraz trudniej o spełnienie oczekiwanych efektów. 

Prawda jest taka, że aby skutecznie i długotrwale zrzucić zbędne kilogramy, a potem utrzymać wymarzoną wagę oraz uniknąć efektu jojo należy zbudować trwałe nawyki żywieniowe. 

Jak zbudować nawyki zdrowego odżywiania?

Przede wszystkim nie spiesz się – wprowadzenie trwałych nawyków żywieniowych wymaga czasu. Nie poddawaj się po pierwszej czy drugiej porażce, potknięcia zdarzają się każdemu. Bądź dla siebie wyrozumiały, ale też ucz się na błędach i wyciągaj wnioski.

Wykorzystaj metodę małych kroków. Im więcej narzucisz sobie nakazów i zakazów jednocześnie, tym trudnej będzie ci ich przestrzegać. Wybierz sobie jeden cel na tydzień i powoli, ale sukcesywnie zmieniaj swoje nawyki żywieniowe. 

Zmień myślenie. Pamiętaj, że zdrowe odżywianie ma trwać całe życie, a nie kilka tygodni. Jeżeli więc nie wyobrażasz sobie życia bez czekolady, to zjedz ją, ale w mniejszych ilościach i raz na jakiś czas. Nie eliminuj całkowicie wszystkich zakazanych” produktów, ale spożywaj je z głową. 

Odpowiednia dieta powinna być zróżnicowana. Pamiętaj o pokryciu indywidualnego zapotrzebowania na kalorie oraz składniki odżywcze. Spróbuj ciekawych i smacznych posiłków przygotowanych przez naszych kucharzy i przekonaj się, że dieta może być smaczna i przyjemna. 

Budowanie pozytywnych nawyków w każdej dziedzinie naszego życia jest bardzo istotne. Aby osiągać upragnione cele, warto poświęcić trochę czasu i energii na zbudowanie odpowiednich nawyków żywieniowych, które w perspektywie czasu przyniosą oczekiwane efekty. Kiedy już uda ci się wyrobić odpowiedni nawyk, przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania stanie się przyjemną codziennością. Dodatkowo efekty będą widoczne nie tylko w długotrwałym utrzymaniu wymarzonej wagi, ale również w witalności oraz zdrowiu przez wiele lat. 

Dietetyk Ewa Rudzka

 

Administrator DietBox
Polecane posty

Dieta SIRT – co warto o niej wiedzieć?

Dieta SIRT zyskała globalną sławę, gdy znana piosenkarka Adele osiągnęła dzięki niej znaczącą, szybką i imponującą utratę wagi. Teraz zaleca ją wszystkim, a media podziwiają skuteczność tego sposobu odżywiania. Pełna nazwa tego planu żywieniowego to [...]

Dlaczego Twoja dieta nie działa?

Nic tak nie frustruje, jak brak efektów, dlatego zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie są najczęstsze powody, że dieta nie działa, jak chcesz. Dlaczego nie chudniesz, choć jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym? [...]

Poznaj wady i zalety diety wegetariańskiej

Jak powszechnie wiadomo wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. Powody przejścia na dietę wegetariańską bywają różne. Niektórzy decydują się na to ze względów etycznych i środowiskowych, inni chcą poprawić wyniki badań i kondycję swojego [...]

Śledź nas