20 grudnia, 2018

Diety cud nie istnieją! Zacznij rok z właściwym żywieniem!

Właściwe żywienie

Warto zacząć nadchodzący rok od rozsądnych zmian. Siedzący tryb życia, jedzenie w pośpiechu – szczególnie produktów zbyt wysokoenergetycznych, a ubogich w cenne składniki odżywcze prowadzi do nadwagi i otyłości, które powoli zyskują miano epidemii naszego wieku. Chcąc zredukować zbędne kilogramy, wiele osób szuka tzw. diety -cud, która niestety nie istnieje. Kluczem do pięknej sylwetki jest zbilansowane odżywianie!

Pozbądź się zbędnych kilogramów – skutecznie
Najpopularniejsze diety redukcyjne można podzielić na trzy grupy ze względu na ilość tłuszczu w codziennej diecie.

  • Pierwsza z nich, to diety wysoko-tłuszczowe (tłuszcz stanowi 55-65% dziennej wartości energetycznej diety). Są one ubogie w węglowodany, zaś bogate w tłuszcz oraz białko. Można do nich zaliczyć popularne diety Dukana oraz dr. Atkins’a.
  • Kolejna grupa to diety o standardowej zawartości tłuszczu (20-30% wartości energetycznej diety). Są to diety oparte na piramidzie zdrowego żywienia, zbilansowane zarówno pod względem ilościowym i jakościowym, dostarczające wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
  • Ostatnia grupa to diety nisko- (11-19% wartości energetycznej diety) i bardzo nisko-tłuszczowe (<10% wartości energetycznej). Są one obfite w węglowodany i zbilansowane pod względem zawartości białka.

Badania amerykańskich naukowców wykazały, iż każda z wyżej wymienionych diet stosowana prawidłowo, może przyczynić się do utraty masy ciała. Jednakże nie jest to jednoznaczne z jej późniejszym utrzymaniem. Na utratę masy ciała składa się bowiem nie tylko utrata tkanki tłuszczowej, ale także wody oraz masy mięśniowej. W przypadku krótkiego stosowania – wszystkie diety o zmniejszonej wartości energetycznej prowadzą do spadku ogólnej masy ciała, a makroskładniki wydają się nie mieć w tym przypadku większego znaczenia. Jednakże w przypadku diet o wysokiej zawartości tłuszczu, a także tych o wysokiej zawartości białka, a niskim poziomie węglowodanów, utrata masy ciała w krótkim czasie, spowodowana jest głównie utratą wody z organizmu.

Długotrwałe stosowanie diet wysoko-tłuszczowych i wysoko-białkowych, doprowadzi oczywiście po pewnym czasie również do utraty tkanki tłuszczowej. Może jednak skutkować powikłaniami, takimi jak choroby układu krwionośnego, nadciśnienie tętnicze w przypadku diet wysoko-tłuszczowych czy niewydolność wątroby i nerek w przypadku diet wysokobiałkowych. Diety niezbilansowane nie dostarczają również niezbędnych witamin i składników mineralnych, potrzebnych do normalnego funkcjonowania.

Może nie najprostszą, ale najbardziej skuteczną przy dłuższym stosowaniu i najzdrowszą metodą zmniejszenia masy ciała jest redukcja wartości energetycznej codziennej diety oraz regularność spożywania posiłków. Zmniejszenie podaży energii o 500kcal dziennie poniżej zapotrzebowania energetycznego pozwala na redukcję masy ciała o 0,5-1kg tygodniowo. Dodatkowo spożywanie 5 posiłków dziennie pozwala uniknąć uczucia głodu, co jest szczególnie istotne przy stosowaniu diety przez dłuższy czas.

Żadna z tak zwanych „diet cud” nie przyniesie przy dłuższym stosowaniu efektów bez negatywnego wpływu na zdrowie. Najskuteczniejszym sposobem utraty zbędnych kilogramów jest regularne spożywanie 5 posiłków dziennie, o obniżonej wartości kalorycznej, zbilansowanych pod względem zawartości zarówno makro-, jak i mikroskładników. Jeżeli jednak nie masz czasu przygotowywać takich posiłków w domu – rozwiązaniem może być właśnie nasz catering dietetyczny. Nasz dietetyk pomoże Ci dobrać odpowiednią dla Ciebie dietę, a następnie dostarczymy Ci ją rano pod same drzwi! Z DietBox osiągniesz swoje noworoczne cele!

Administrator DietBox
Polecane posty

Dieta SIRT – co warto o niej wiedzieć?

Dieta SIRT zyskała globalną sławę, gdy znana piosenkarka Adele osiągnęła dzięki niej znaczącą, szybką i imponującą utratę wagi. Teraz zaleca ją wszystkim, a media podziwiają skuteczność tego sposobu odżywiania. Pełna nazwa tego planu żywieniowego to [...]

Dlaczego Twoja dieta nie działa?

Nic tak nie frustruje, jak brak efektów, dlatego zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie są najczęstsze powody, że dieta nie działa, jak chcesz. Dlaczego nie chudniesz, choć jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym? [...]

Poznaj wady i zalety diety wegetariańskiej

Jak powszechnie wiadomo wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. Powody przejścia na dietę wegetariańską bywają różne. Niektórzy decydują się na to ze względów etycznych i środowiskowych, inni chcą poprawić wyniki badań i kondycję swojego [...]

Śledź nas