23 listopada, 2016

Diety oczyszczające są groźne dla zdrowia!

Diety oczyszczające

Zwolennicy diet oczyszczających i głodówek twierdzą, że ich stosowanie jest nie tylko zdrowe, ale także niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dietetycy jednak biją na alarm! Takie praktyki nie pomogą naszemu organizmowi w odzyskaniu równowagi, co więcej, są groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Konsekwencją długotrwałego stosowania diet oczyszczających może być, oprócz efektu jo-jo, utrata masy mięśniowej, odwodnienie organizmu i zachwianie równowagi metabolizmu cukrów. Dramatycznym następstwem takich praktyk może być cukrzyca, choroby układu krążenia, jak również nowotwór.

Dłuższe stosowanie owocowych „diet oczyszczających” może skutkować niedoborami pokarmowymi i znaczną utratą masy mięśniowej. Ponadto wysoka zawartość w tego rodzaju diecie cukru prostego – fruktozy wpływa negatywnie na profil lipidowy, prowadząc między innymi do wzrostu stężenia cholesterolu, a także nasila wątrobową syntezę glukozy. W efekcie sytuacja ta sprzyja nie tylko rozwojowi chorób układu krążenia, ale także otyłości, cukrzycy typu drugiego czy innych chorób metabolicznych, a nawet nowotworowych. Dlatego też diety bardzo niskoenergetyczne powinny być stosowane w wyjątkowych sytuacjach, tylko przez osoby zdrowe i koniecznie pod nadzorem lekarskim – mówi Justyna Zalega, dietetyk kliniczny, ekspert żywieniowy firmy DietBox.

W tej sytuacji trudno mówić o pozytywnych dla zdrowia rezultatach diety oczyszczającej czy głodówki. Dobre samopoczucie osób je stosujących to efekt porównywalny do efektu placebo. Owszem, w naszym organizmie zachodzą pewne zmiany – wykorzystujemy zapasy tłuszczu, wprowadzając go w stan ketozy. To właśnie związki ketonowe odpowiedzialne są za hamowanie uczucia głodu i dobre samopoczucie osób przebywających na takiej diecie. Przedłużająca się głodówka prowadzi jednak do wzmożonej syntezy tych związków, i tym samym może wywołać groźną dla życia i zdrowia kwasicę ketonową.
 Należy również podkreślić, że znaczna początkowa redukcja masy ciała podczas stosowania restrykcyjnych, bardzo nisko energetycznych diet, jest skutkiem zużycia zapasów glikogenu, co z kolei wiąże się z utratą wody w organizmie. W późniejszym okresie zaś z niepożądaną utratą masy mięśniowej – podsumowuje dietetyk DietBox.

Gdy mamy wrażenie, że dbamy o nasze zdrowie i ciało, efekt może być odwrotny od zamierzonego. Taka nagła zmiana w menu stanowi szok dla naszego organizmu. Zamiast katować ciało głodówkami, powinniśmy pracować nad trwałą zmianą nawyków żywieniowych, które prowadzą do realnej poprawy stanu naszego zdrowia. Jeśli zależy nam na oczyszczaniu organizmu, powinniśmy do naszej codziennej, pełnowartościowej diety włączyć produkty, które nam w tym pomogą.

Unikajmy także produktów wysokoprzetworzonych, zawierających cukry proste i niezdrowe tłuszcze. Zainwestujmy w dobrej jakości wędliny, mięsa pieczone zwłaszcza przygotowywane w niskich temperaturach, bez konserwantów zamiast kiełbas czy parówek. Wybierajmy pełnoziarniste makarony i pieczywo, a jeśli najdzie nas ochota na coś słodkiego, częściej sięgajmy po suszone owoce lub ciasto drożdżowe własnej produkcji. Modyfikacja filozofii odżywiania zaprocentuje dobrym samopoczuciem i poprawą figury. Rozsądne odżywianie to czysta przyjemność dla ciała i ducha!

Propozycja urozmaiconego jadłospisu, wspomagającego nie tylko naturalne procesy oczyszczające, jak również dostarczającego różnorodnych związków fitochemicznych, w tym antyoksydantów o udowodnionych właściwościach przeciwnowotworowych:

 

Administrator DietBox
Polecane posty

Dieta SIRT – co warto o niej wiedzieć?

Dieta SIRT zyskała globalną sławę, gdy znana piosenkarka Adele osiągnęła dzięki niej znaczącą, szybką i imponującą utratę wagi. Teraz zaleca ją wszystkim, a media podziwiają skuteczność tego sposobu odżywiania. Pełna nazwa tego planu żywieniowego to [...]

Dlaczego Twoja dieta nie działa?

Nic tak nie frustruje, jak brak efektów, dlatego zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie są najczęstsze powody, że dieta nie działa, jak chcesz. Dlaczego nie chudniesz, choć jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym? [...]

Poznaj wady i zalety diety wegetariańskiej

Jak powszechnie wiadomo wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. Powody przejścia na dietę wegetariańską bywają różne. Niektórzy decydują się na to ze względów etycznych i środowiskowych, inni chcą poprawić wyniki badań i kondycję swojego [...]

Śledź nas