30 września, 2019

Efektywne ćwiczenia. Która pora dnia jest najlepsza na trening?

Pora dnia na trening

Osoby aktywne fizycznie z pewnością zastanawiają się, jak jeszcze bardziej mogą zoptymalizować swoje efekty treningowe. Odpowiednia pora treningu może mieć znaczenie. Jakie korzyści i zagrożenia niesie za sobą każda z nich?

Treningi w godzinach  porannych

Świetnie sprawdzą się dla osób określanych mianem „rannych ptaszków”. Wykonanie treningu niedługo po przebudzeniu z pewnością przełoży się na wyższy poziom energii w ciągu dnia, a potreningowe endorfiny świetnie sprawdzą się jako zastępca porannej kawy. Dodatkowo komfort wykonywania treningu jest większy, ponieważ nie ma wówczas tłumów na siłowniach, a to na pewno skraca czas treningu, ponieważ dostępność sprzętu jest większa. Trening w godzinach porannych zmniejsza możliwość odpuszczenia go z powodu „ bo coś mi wypadło” i przyczynia się do zachowania systematyczności.

Wykonując trening w godzinach porannych, warto pamiętać o żywieniu przed wysiłkiem. Tylko dobrze odżywiony organizm będzie w stanie dać z siebie 100%. Rano, kiedy nie mamy za dużo czasu, warto postawić na lekkostrawny posiłek bogaty w węglowodany, najlepiej w formie płynnej lub półpłynnej. Dobrze sprawdzi się budyń, kisiel lub koktajl na bazie świeżych owoców. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią ilość i jakość snu w noc poprzedzającą trening to również może przełożyć się na jego efektywność. 

Trening w godzinach popołudniowych

Świetne rozwiązanie dla osób, które chcą popracować nad siłą i masą mięśniową. W tych godzinach przeważający stosunek hormonów testosteronu do kortyzolu sprzyja budowaniu masy mięśniowej. 

Dodatkowym atutem wykonywania aktywności w godzinach popołudniowych jest wyższa temperatura ciała, ten aspekt przekłada się na:

– poprawę krążenia krwi, tym samym więcej tlenu dociera do pracujących mięśni poprawiając zdolności wysiłkowe

– lepszą mobilność stawów

– szybsze przewodzenie nerwowe

– zmniejszone ryzyko kontuzji

Dodatkowo w godzinach wieczornych mamy zwiększony poziom dopaminy. Jest to neuroprzekaźnik odpowiadający m.in. za zwiększoną chęć do działania, a trening przy jej wysokim poziomie może okazać się bardziej efektywny. Warto jednak pamiętać, że trening wykonywany w godzinach wieczornych może zaburzyć jakość snu, co przełoży się na gorszą regenerację.

Tak naprawdę jednak pora wykonywanej aktywności fizycznej jest mniej istotną kwestią. Najważniejsze jest to, aby zaplanowaną jednostkę treningową po prostu wykonać. Pora wykonania treningu jest zależna od danej osoby, jej charakteru czy grafiku i każdy powinien ją dopasować do siebie, a nie odwrotnie. Warto sprawdzić dwie opcję i wybrać tą, która pozwoli nam na wykonanie treningu z większą efektywnością. Przedstawione w artykule korzyści są skierowane do ogółu populacji, dlatego warto wszystko przetestować na sobie i wybrać opcję idealną dla siebie w danym okresie treningowym.

Dietetyk Anna Borawska

Administrator DietBox
Polecane posty

Dieta SIRT – co warto o niej wiedzieć?

Dieta SIRT zyskała globalną sławę, gdy znana piosenkarka Adele osiągnęła dzięki niej znaczącą, szybką i imponującą utratę wagi. Teraz zaleca ją wszystkim, a media podziwiają skuteczność tego sposobu odżywiania. Pełna nazwa tego planu żywieniowego to [...]

Dlaczego Twoja dieta nie działa?

Nic tak nie frustruje, jak brak efektów, dlatego zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie są najczęstsze powody, że dieta nie działa, jak chcesz. Dlaczego nie chudniesz, choć jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym? [...]

Poznaj wady i zalety diety wegetariańskiej

Jak powszechnie wiadomo wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. Powody przejścia na dietę wegetariańską bywają różne. Niektórzy decydują się na to ze względów etycznych i środowiskowych, inni chcą poprawić wyniki badań i kondycję swojego [...]

Śledź nas