OMAD to skrót od angielskiego „One Meal A Day” – jeden posiłek w ciągu dnia. Dieta z jednym posiłkiem dziennie wykorzystuje rodzaj przerywanego postu określanego jako 23 : 1, co oznacza, że osoba pości przez 23 godziny na dobę, pozostawiając tylko 1 godzinę dziennie na jedzenie i picie.
W godzinnym oknie żywieniowym możesz spożywać wszystko, co chcesz bez ograniczeń. Natomiast przez pozostałe 23 godziny możesz jedynie pić wodę lub niesłodzone napoje, takie jak kawa czy herbata, nie możesz natomiast spożywać żadnych innych posiłków czy przekąsek.
Powyższe założenia mają sprzyjać redukcji masy ciała. Przez jedzenie tylko jedną godzinę w ciągu dnia zmniejsza się prawdopodobieństwo zbyt dużego spożycia kalorii, co z kolei prowadzi do zmniejszenia masy ciała. W późniejszym okresie powinno również sprzyjać kontroli i utrzymaniu pożądanej wagi oraz gwarantować brak efektu jojo. Dieta OMAD dodatkowo pozwala zaoszczędzić czas na planowanie, przygotowywanie oraz spożywanie posiłków.
Istnieją również negatywne strony przedstawionego modelu żywieniowego, jakim jest dieta OMAD.
Przede wszystkim nie jest to dieta, którą możesz utrzymać przez dłuższy czas.Dodatkowo spożycie w jednym posiłku kaloryczności większej niż 2000 kcal, czyli kaloryczności często zalecanej dla mężczyzn czy sportowców jest bardzo trudne. Jeżeli chciałbyś do tego zadbać o odpowiednią proporcję makroskładników i spożycie zalecanych pięciu porcji warzyw i owoców, to posiłek staje się prawie niemożliwy do zjedzenia w ciągu jednej godziny. Taki posiłek nie tylko może zaburzyć gospodarkę cukrową, ale przede wszystkim silnie odbić się na pracy przewodu pokarmowego. Zależnie od proporcji makroskładników w diecie jeden ogromny posiłek może przyczynić się do uczucia ciężkości, biegunki, zaparć, bólu w przewodzie pokarmowym i wielu innych dolegliwości. Dodatkowo jedząc tylko jeden posiłek dziennie istotnie ograniczamy różnorodność diety, co może skutkować poważnymi niedoborami witamin i składników mineralnych, jak również białka. Poza tym w trakcie 23-godzinnego postu mogą występować napady głodu, uczucie zmęczenia oraz spadek koncentracji.
Taki model żywieniowy jest niezalecany dla większości z nas. Dieta OMAD może być wyjątkowo niebezpieczna dla dzieci i młodzieży, osób z cukrzycą lub hipoglikemią, otyłością lub problemami z metabolizmem. Może zwiększać ryzyko objadania się oraz prowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania, a zwłaszcza bulimii.
Bez odpowiednich badań klinicznych nie będzie można potwierdzić skuteczności, a przede wszystkim bezpieczeństwa stosowania diety OMAD.
Dietetyk Ewa Rudzka