30 września, 2019

Jesienna chandra – jak zmotywować się do zdrowego i aktywnego trybu życia, kiedy za oknem pogoda nie rozpieszcza?

Jesienna chandra

Jesienna chandra pojawia się wraz z pogarszającą się pogodą. Organizm przyzwyczajony jest do dużej ilości światła słonecznego i ciepłej aury, dlatego wraz ze spadającymi z drzewa kolorowymi liśćmi może spadać poziom naszej energii. Jak temu zapobiec? 

Choć słowo jesień” może niekiedy negatywnie wybrzmiewać w naszej głowie, to warto spojrzeć na pozytywne aspekty tej pory roku.  Kolorowe liście na drzewach, kasztany, żołędzie i jarzębina oraz piękne, dorodne grzyby w lesie to tylko niektóre z powodów, dla których warto wybrać się na jesienny spacer. Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, alejki w parku mokną od rzęsistego deszczu, można miło spędzić czas, odpoczywając w gronie przyjaciół lub wybierając aktywność fizyczną w ogrzewanym pomieszczeniu, co również może mieć swoje plusy. 

Nie oszukujmy się – jesień to czas rozwijających się przeziębień, dlatego warto wybierać odzież odpowiednią do panującej za oknem pogody, warto również pamiętać o zabraniu ze sobą parasola oraz odpowiedniego, nieprzemakalnego obuwia. Pogoda jesienią bywa zmienna, dlatego lepiej przygotować się na każdą ewentualność – zapobiegnie to pogorszeniu stanu zdrowia i utracie dobrego nastroju. 

Jesienne dni są coraz krótsze, do organizmu człowieka nie dociera już duża dawka promieni słonecznych. Ze względu na ograniczoną ilość tego światła pamiętajmy, aby przebywać na nim jak najdłużej. Kiedy pogoda nie rozpieszcza, warto wpuścić trochę światła do pomieszczenia, w którym przebywamy. 

W okresie jesienno-zimowym dobrze jest zadbać o odpowiednie pokrycie zapotrzebowania na składniki odżywcze, mineralne i witaminy. Ze względu na ograniczoną ilość słońca ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D3. Aby uniknąć pogorszenia nastroju, warto zwrócić uwagę na składniki poprawiające pracę układu nerwowego tj. magnez, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy z grupy B. Choć istnieje przekonanie, że czekolada najlepiej poprawia humor, to pamiętajmy, że nasze szczęście będzie tak krótkotrwałe, jak proces rozkładania cukrów prostych. Po chwili od zjedzenia możemy mieć wyrzuty sumienia i wizję nadprogramowych kilogramów, które raczej nie nastrajają pozytywnie. 

O tej porze roku zdecydowanie powinniśmy również zadbać o prawidłową ilość snu – w końcu wpływa on regenerację organizmu i poprawę samopoczucia. W momentach obciążenia psychicznego i fizycznego organizmu dbajmy o zdrowy sen – zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Choć długość snu jest kwestią indywidualną, to zaleca się, aby przeznaczyć na niego około 8 godzin na dobę. Wieczorem warto się wyciszyć, odpowiednio wcześniej spożyć posiłek, wywietrzyć sypialnię i zaplanować sen w sposób regularny. 

Dobrym pomysłem na jesienne wieczory i popołudnia jest rozwijanie pasji i zainteresowań. Warto poświęcić czas na samorozwój, co zagwarantuje nam nie tylko dobry humor, ale również polepszenie poziomu samoakceptacji i zadowolenia. Jest to też również doskonała pora roku, aby znaleźć nowe hobby. Dobrze jest także zająć się czymś, co sprawia nam radość i jednocześnie zadba o naszą kondycję. Dzięki wysiłkowi fizycznemu nasz organizm wyprodukuje większe ilości hormonów szczęścia – endorfin!

Nic tak nie pomaga w zapobieganiu jesiennej chandrze, jak towarzystwo bliskich osób, warto o tym pamiętać przy jesiennych smutkach. Wspólny trening może być dobrym sposobem na zadbanie o formę oraz znaczną poprawę humoru.

Dietetyk Malwina Łataś

 

Administrator DietBox
Polecane posty

Dieta SIRT – co warto o niej wiedzieć?

Dieta SIRT zyskała globalną sławę, gdy znana piosenkarka Adele osiągnęła dzięki niej znaczącą, szybką i imponującą utratę wagi. Teraz zaleca ją wszystkim, a media podziwiają skuteczność tego sposobu odżywiania. Pełna nazwa tego planu żywieniowego to [...]

Dlaczego Twoja dieta nie działa?

Nic tak nie frustruje, jak brak efektów, dlatego zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie są najczęstsze powody, że dieta nie działa, jak chcesz. Dlaczego nie chudniesz, choć jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym? [...]

Poznaj wady i zalety diety wegetariańskiej

Jak powszechnie wiadomo wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. Powody przejścia na dietę wegetariańską bywają różne. Niektórzy decydują się na to ze względów etycznych i środowiskowych, inni chcą poprawić wyniki badań i kondycję swojego [...]

Śledź nas