30 września, 2019

Mniej jesz, szybciej chudniesz? Wręcz przeciwnie! Dlaczego głodówka ma zły wpływ na sylwetkę?

Dieta a chudnięcie

Zwolennicy głodówek twierdzą, że ich stosowanie jest nie tylko zdrowe, ale także niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dietetycy jednak biją na alarm – takie praktyki nie pomogą naszemu organizmowi w walce ze zbędnymi kilogramami, co więcej, mogą być groźne dla naszego zdrowia.

Coraz większą popularnością cieszą się głodówki, między innymi dzięki opiniom, że w krótkim czasie gwarantują spektakularne efekty. Niestety tego typu diety nie są skutecznymi narzędziami w procesie odchudzania.

Dlaczego? Trudno bowiem mówić o pozytywnych dla zdrowia rezultatach głodówki. Dobre samopoczucie stosujących je osób, to efekt porównywalny do efektu placebo. Owszem, w naszym organizmie zachodzą pewne zmiany – wykorzystujemy zapasy tłuszczu, wprowadzając go w stan ketozy. To właśnie związki ketonowe odpowiedzialne są za hamowanie uczucia głodu i dobre samopoczucie osób przebywających na takiej diecie. Przedłużająca się głodówka prowadzi jednak do wzmożonej syntezy tych związków i tym samym może wywołać groźną dla życia i zdrowia kwasicę ketonową.

Warto również zaznaczyć, że początkowa redukcja masy ciała podczas stosowania restrykcyjnych, bardzo nisko energetycznych diet, jest skutkiem zużycia zapasów glikogenu, co z kolei wiąże się z utratą wody w organizmie, a w późniejszym okresie zaś z niepożądaną utratą masy mięśniowej. Nie uzyskujemy efektu, na którym nam najbardziej zależy w procesie odchudzania, czyli redukcji tkanki tłuszczowej.

Mocne ograniczenie spożywanych posiłków nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia. W czasie długotrwałej głodówki obserwujemy różnorodne powikłania, dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania narządów m.in. serca, mózgu czy jelit. Pojawiają się zaburzenia wodno-elektrolitowe, np. niedobór w organizmie magnezu, potasu i sodu, który powoduje zaburzenia rytmu serca, osłabienie, uczucie senności oraz omdlenia. To jednak nie koniec – zwolniona perystaltyka jelit stanowi przyczynę zaparć, a w związku ze zmniejszoną perystaltyką  pęcherzyka żółciowego dochodzi również do zastoju żółci, co może prowadzić do powstania kamieni w pęcherzyku żółciowym.

Stosowanie restrykcyjnych diet zmniejsza termogenezę, co z kolei przyczynia się do  zaburzenia homeostazy organizmu, a tym samym regulacji apetytu. Dlatego też u osób decydujących się na zastosowanie głodówki mogą pojawiać się epizody objadania się. 

Kolejnym negatywnym skutkiem tego typu kuracji jest spowolnienie spoczynkowej przemiany materii, a tym samym skłonność do wystąpienia efektu jo-jo. Ponadto dość szybki wzrost masy ciała po zastosowanej głodówce, staje się czynnikiem zniechęcającym wśród osób, które pragną osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Bardzo często decydując się na głodówkę, mamy wrażenie, że dbamy o nasze zdrowie i sylwetkę, niestety efekt może być odwrotny od zamierzonego. Taka nagła zmiana diety stanowi szok dla naszego organizmu, dlatego zamiast katować ciało głodówkami, powinniśmy pracować nad trwałą zmianą nawyków żywieniowych, które prowadzą do realnej poprawy stanu naszego zdrowia. Warto podkreślić, że nadmiar, tak samo jak niedobór, może być szkodliwy dla naszego zdrowia, a także – co równie istotne – może przyczynić się do fiaska naszej walki z nadmiernymi kilogramami. Kluczem do szcęścia jest umiar i racjonalne podejście do diety.

Dietetyk Justyna Zalega

 

Bibliografia:

  1. Pawełczyk-Jabłońska P., Dlaczego diety cud nie działają https://ncez.pl/abc-zywienia-/psychodietetyka/dlaczego-diety-cud-nie-dzialaja
  2. Białkowska M., Kuracje głodówkowe – nie dla otyłych https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/kuracje-glodowkowe—–nie-dla-otylych
  3. Białkowska M., Chudnij mądrze https://ncez.pl/zdrowe-odchudzanie/skuteczne-odchudzanie/chudnij-madrze
Administrator DietBox
Polecane posty

Dieta SIRT – co warto o niej wiedzieć?

Dieta SIRT zyskała globalną sławę, gdy znana piosenkarka Adele osiągnęła dzięki niej znaczącą, szybką i imponującą utratę wagi. Teraz zaleca ją wszystkim, a media podziwiają skuteczność tego sposobu odżywiania. Pełna nazwa tego planu żywieniowego to [...]

Dlaczego Twoja dieta nie działa?

Nic tak nie frustruje, jak brak efektów, dlatego zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie są najczęstsze powody, że dieta nie działa, jak chcesz. Dlaczego nie chudniesz, choć jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym? [...]

Poznaj wady i zalety diety wegetariańskiej

Jak powszechnie wiadomo wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. Powody przejścia na dietę wegetariańską bywają różne. Niektórzy decydują się na to ze względów etycznych i środowiskowych, inni chcą poprawić wyniki badań i kondycję swojego [...]

Śledź nas