31 stycznia, 2019

Nie warto wierzyć w mity dotyczące odchudzania! To najpopularniejsze z nich.

Miny na temat odchudzania

Temat odchudzania nie traci na aktualności. W Internecie możemy znaleźć wiele porad dotyczących tego, jak szybko zredukować masę ciała – niestety większość z nich jest nieprawdziwa i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Jakie są najpopularniejsze mity dotyczące odchudzania?

 

  1. Jedz kolację o 18 – tą zasadą powinny kierować się jedynie osoby, które chodzą spać około godziny 21, ponieważ kolacja powinna być spożyta około 2,5-3h przed snem. Zbyt długa przerwa między ostatnim posiłkiem, a pójściem spać może utrudniać zasypianie, co skutkuje skróconym czasem snu. Liczne badania udowadniają, że odpowiednia ilość snu – ok. 8h dziennie pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
  2. Czym mniej zjesz, tym szybciej schudniesz – początkowo efekt będzie widoczny, jednak nie jest to ani zdrowe, ani skuteczne w dłuższym okresie czasu! Po stosowaniu diet bardzo niskoenergetycznych najczęściej pojawia się efekt jo-jo.
  3. Produkty light pomogą Ci zredukować masę ciała – badania wykazują, że osoby, które wybierają produkty tego typu spożywają większą ilość kalorii, ponieważ sięgają po nie częściej niż gdyby wybrali produkt o standardowym składzie. Dodatkowo takie produkty zawierają większą ilość emulgatorów oraz innych substancji dodatkowych, które niekoniecznie wywołują pozytywny wpływ na organizm.
  4. Ziemniaki tuczą – ziemniaki dostarczają tylko 79kcal/100g produktu, więc nie jest to produkt wysokoenergetyczny. Uważać trzeba jedynie na dodatki, z którymi je spożywamy, np. sosy oraz sposób, w jaki są przygotowane – ziemniaki spożyte w formie frytek dostarczą dużo więcej kcal niż ziemniaki ugotowane w wodzie lub pieczone.
  5. Na diecie redukcyjnej powinniśmy spożywać dużo owoców – owoce niewątpliwie są zdrowe, mają mnóstwo witamin oraz skł. odżywczych, jednak zawierają dużą ilość fruktozy czyli cukru. Powinniśmy uważać głównie na owoce suszone, ale także na te, które mają wysoki indeks glikemiczny (banany, winogrona). Zaleca się spożycie 2-3 porcji owoców w ciągu dnia.
  6. Aktywność fizyczna gwarantuje spadek masy ciała – najważniejszy podczas odchudzania jest bilans kaloryczny, jeśli osiągniemy deficyt energetyczny masa ciała ulegnie redukcji. Dieta to około 80 % sukcesu, aktywność fizyczna 20 %, dlatego jeśli osoba będzie spożywać więcej kcal niż wynosi zapotrzebowanie organizmu to niestety nawet najbardziej wyczerpujący trening nie spowoduje spadku masy ciała.
  7. Nie można jeść węglowodanów przed snem – węglowodany spożywane wieczorem wspomagają regenerację organizmu podczas snu. Niektóre badania wykazują, że spożycie węglowodanów podczas kolacji może wspomagać utrzymanie prawidłowej masy ciała poprzez regulację dobowego wydzielania hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu i sytości.

 

Stosowanie się do internetowych zaleceń nie dość, że często nie przynosi oczekiwanych efektów, to może być ryzykowne i zaszkodzić zdrowiu – dlatego informacji zawsze należy szukać w wiarygodnych miejscach.

Dietetyk Anna Święcka

Administrator DietBox
Polecane posty

Dieta SIRT – co warto o niej wiedzieć?

Dieta SIRT zyskała globalną sławę, gdy znana piosenkarka Adele osiągnęła dzięki niej znaczącą, szybką i imponującą utratę wagi. Teraz zaleca ją wszystkim, a media podziwiają skuteczność tego sposobu odżywiania. Pełna nazwa tego planu żywieniowego to [...]

Dlaczego Twoja dieta nie działa?

Nic tak nie frustruje, jak brak efektów, dlatego zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie są najczęstsze powody, że dieta nie działa, jak chcesz. Dlaczego nie chudniesz, choć jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym? [...]

Poznaj wady i zalety diety wegetariańskiej

Jak powszechnie wiadomo wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. Powody przejścia na dietę wegetariańską bywają różne. Niektórzy decydują się na to ze względów etycznych i środowiskowych, inni chcą poprawić wyniki badań i kondycję swojego [...]

Śledź nas