Podstawą wszystkich wartościowych diet jest sezonowość. Wybieranie produktów, które w danym momencie są najłatwiej dostępne i najświeższe, a do tego nie muszą pokonywać długiej drogi na linii producent-sklep, to zdecydowanie najlepsza opcja. Na przełomie wiosny i lata na bazarach można spotkać to, co rośnie w Polsce o tej porze roku. Zapomnij na chwilę o owocach tropikalnych i cytrusowych, w zamian wybieraj lokalne i krótko dostępne produkty.
Jakie korzyści niosą za sobą produkty sezonowe?
Sezonowość diety uwzględnia owoce i warzywa rosnące w danej porze roku. Należy zwrócić uwagę na zalety płynące ze spożywania produktów dojrzewających zgodnie z czasem występowania w przyrodzie. Takie produkty mają więcej wartości odżywczych, są smaczniejsze niż w innych okresach roku i co więcej, tańsze.
W ciągu ostatnich stuleci nasze geny nie zmieniły się do tego stopnia, aby można było logicznie uzasadnić dietę opartą wyłącznie o przetworzone i chemiczne produkty. Do najzdrowszych cały czas zaliczane są warzywa, owoce, nasiona, pestki i orzechy, ryby, mięso oraz w mniejszych ilościach pełnoziarniste produkty i nabiał. To jeden z najbardziej naturalnych sposobów odżywiania, idealnie dopasowany do zdrowego trybu życia, dlatego warto pamiętać o dodawaniu do codziennej diety nieprzetworzonych produktów – właśnie takich jak sezonowe warzywa i owoce.
Sezonowa dieta jest doskonałym sposobem, aby wprowadzić zmiany w swoich zwyczajach żywieniowych. Taka dieta jest prosta, bogata w wartości i składniki odżywcze. Ponadto, świeże i dojrzałe produkty są bogate w smaki. Jeśli owoc lub warzywo rośnie naturalnie (czyli bez sztucznego oświetlenia i sztucznych nawozów) zdecydowanie lepiej smakuje. Jeżeli starasz zdrowo się odżywiać, ten element zapewne ma dla Ciebie duże znaczenie.
Kalendarz sezonowości, czyli co i kiedy warto kupować?
W Polsce, poszczególne owoce i warzywa dostępne są wyłącznie przez krótki okres. Dodatkowo ich ceny są dużo niższe niż tych sprowadzanych z innych krajów lub kontynentów. Niestety, przy szerokim wyborze i niedostatecznej wiedzy, wielu osobom trudno określić co i kiedy najlepiej spożywać.
Wiosną zaczynają być dostępne zielone warzywa takie jak:
- szparagi,
- karczochy,
- sałata,
- brokuły
- młoda kapusta.
Poza tą grupą, w sezonie wiosennym w Twoim menu powinny znaleźć się też młoda marchew i kalafior, a z owoców maliny i truskawki.
Jakich jeszcze produktów warto wypatrywać na stoiskach wiosną? Od marca do maja wybieraj: boćwina, rukola, rzodkiewka, młoda cebula, seler, brukiew, szczaw, topinambur, pieczarki, jagody, rabarbar oraz kiełki.
Wpływ diety na środowisko
Spożywanie sezonowych produktów może mieć również pozytywny wpływ na środowisko i zmianę klimatu. Gdy rośliny uprawiane są lokalnie to w mniejszym stopniu wpływają negatywnie na środowisko. Część warzyw i owoców potrzebuje odpowiedniej atmosfery, aby zachować dłużej świeżość i odpowiedni stopień dojrzałości – wymaga to metody transportu gazowego, która jest szkodliwa dla stanu Ziemi. Przy kupnie produktów z osiedlowych stoisk czy straganów nie spotkasz się z tym problem, ponieważ droga i czas ich przewóz są o wiele krótsze.
Sezonowe warzywa i owoce wzmacniają odporność, zwiększają uczucie sytości, energię i witalność. Co więcej, są niskokaloryczne i bogate w składniki odżywcze. Wspomagają również pracę układu pokarmowego oraz działają odkwaszająco na nasz organizm. Po wymienieniu wszystkich ich zalet nasuwa się tylko jedna myśl – jedz sezonowo, bo to zdrowo!
Dietetyk Olga Wieczorek