21 marca, 2019

Powrót do formy po zimie. Jak wprowadzić zdrowy tryb życia?

Forma po zimie

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a Ty nadal nie masz wymarzonej sylwetki? Nie martw się – to odpowiedni moment, aby rozpocząć pracę nad uzyskaniem idealnej figury!

Zimą większość osób rezygnuje z aktywności fizycznej, spędzając znaczną część czasu w domu. Często skutkuje to przybraniem kilku dodatkowych kilogramów. Okres zimowy to również czas, gdy zwraca się mniejszą uwagę na dietę. Słodycze, słone przekąski czy produkty typu fast food są wtedy konsumowane częściej niż zazwyczaj. Na szczęście, wraz ze wzrostem temperatury na dworze wzrasta również motywacja do powrotu do zdrowego stylu życia.

Od czego zacząć wiosenne treningi?

Jeżeli na zimę przerwano treningi, należy pamiętać, że wcześniejszej kondycji nie da się odzyskać od razu. Powrót do aktywności powinien odbywać się etapowo. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie treningów na świeżym powietrzu.

Początkowo najlepiej zacząć od:

  • spacerów
  • wolnego truchtu, trwającego około 30 minut dziennie
  • jazdy na rowerze czy rolkach

Stopniowa intensyfikacja treningów

Po przyzwyczajeniu organizmu do lekkiej aktywności fizycznej, należy wydłużać czas trwania aktywności lub zwiększać jej intensywność.  Stopniowy powrót do ćwiczeń zmniejsza ryzyko kontuzji. Niesamowicie istotne jest robienie przerw, ponieważ mięśnie potrzebują czasu na regenerację. Treningi powinno się wykonywać 3-4 razyw tygodniu.

Powinno  się pamiętać również o rozgrzewce i rozciąganiu– te czynności są niezbędne do  uniknięcia urazu. Każdy trening powinien rozpocząć się od rozgrzewki, a zakończyć rozciąganiem – wiele przykładowych ćwiczeń znajdziesz w internecie.

Jeśli brakuje Ci motywacji, zaproś do treningów inną osobę – ćwiczenia w dwójkę nie będą wyłącznie ciężka pracą, ale także sposobem na spędzenie czasu z przyjaciółmi lub partnerem.

Dbaj o swój sen

Pamiętaj także o odpowiedniej ilości snu – zalecane jest około 8h dziennie, to czas jaki organizm potrzebuje na regenerację. Badania udowadniają, że osoby, które śpią zbyt krótko, mają większą ochotę na posiłki wysokoenergetyczne. Dodatkowo, niewyspane osoby spożywają więcej energii w godzinach wieczornych w porównaniu do osób, które śpią rekomendowaną liczbę godzin.

Dieta – na co warto zwrócić uwagę?

Niestety, sama aktywność fizyczna nie wystarczy do uzyskania upragnionej sylwetki. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. Wiosną znacznie wzrasta dostęp do świeżych, regionalnych warzyw – warto z tego korzystać! Warzywa oraz owoce zawierają ogromną ilość witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego, który zwiększa uczucie sytości – dzięki temu przyjmiesz  mniej kilokalorii w ciągu dnia.

Jak w prosty sposób wprowadzić więcej warzyw do codziennej diety? Jeżeli masz mało czasu, jeden posiłek śmiało możesz zastąpić koktajlem warzywno-owocowymna bazie jarmużu, ogórków czy szpinaku – to prawdziwa bomba witaminowa, a jej przygotowanie zajmuje zaledwie 5 minut! Dobrym pomysłem jest również zwiększenie ilości spożywanych sałatek oraz surówek.

Poza spożywanymi posiłkami ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu – w ciągu dnia należy pić około 2 litry wody.

Brak czasu na opracowanie nowej diety

Dla osób, które są bardzo zapracowane i nie mają czasu na samodzielne przygotowanie jedzenia idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z cateringu dietetycznego DietBox. W ofercie DietBox znajdują się m.in. specjalne diety sportowe – taka opcja dostosowana jest do potrzeb osób aktywnych fizycznie. Odpowiednio dobrana kaloryczność zagwarantuje Ci stopniową redukcję masy ciała, a zbilansowane i różnorodne posiłki zapewniają energię na cały dzień!

Dietetyk Anna Święcka

Administrator DietBox
Polecane posty

Dieta SIRT – co warto o niej wiedzieć?

Dieta SIRT zyskała globalną sławę, gdy znana piosenkarka Adele osiągnęła dzięki niej znaczącą, szybką i imponującą utratę wagi. Teraz zaleca ją wszystkim, a media podziwiają skuteczność tego sposobu odżywiania. Pełna nazwa tego planu żywieniowego to [...]

Dlaczego Twoja dieta nie działa?

Nic tak nie frustruje, jak brak efektów, dlatego zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie są najczęstsze powody, że dieta nie działa, jak chcesz. Dlaczego nie chudniesz, choć jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym? [...]

Poznaj wady i zalety diety wegetariańskiej

Jak powszechnie wiadomo wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. Powody przejścia na dietę wegetariańską bywają różne. Niektórzy decydują się na to ze względów etycznych i środowiskowych, inni chcą poprawić wyniki badań i kondycję swojego [...]

Śledź nas