Jak powszechnie wiadomo wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. Powody przejścia na dietę wegetariańską bywają różne. Niektórzy decydują się na to ze względów etycznych i środowiskowych, inni chcą poprawić wyniki badań i kondycję swojego organizmu. Sprawdź, jakie są największe zalety stosowania diety wegetariańskiej oraz czy są jakieś zagrożenia związane z przejściem na wegetarianizm.
Zakładając, że dieta wegetariańska nie polega na rezygnacji z kurczaka i jedzeniu samej surówki z ziemniakami możemy wymienić kilka jej pozytywnych aspektów wpływających na zdrowie. Przede wszystkim zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce dostarcza nam dużej ilości błonnika. Przyspiesza to pracę jelit, usprawnia przemianę materii, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II z racji dostarczania celulozy i pektyny. Warzywa i owoce obniżają poziom złego cholesterolu, co redukuje możliwość wystąpienia zawału serca. Dieta wegetariańska jest mniej zasobna w sód, dzięki czemu nie powoduje ona jego kumulowania w naczyniach krwionośnych. Wegetarianie dzięki warzywom i owocom nie cierpią na niedobór potasu.
Z rodzajem diety związany jest także niższy wskaźnik masy ciała w porównaniu do osób jedzących mięso. Dzieje się tak, dlatego że wegetarianie jedzą aż o 25% tłuszczów mniej. Dieta ta obniża również ciśnienie krwi dostarczając dużej dawki witaminy E i kwasów tłuszczowych. Z racji spożywania mniejszej ilości kwasów nasyconych, które są szkodliwe, a większej ilości jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, wegetarianie mają korzystniejszy profil lipidowy. Wymienione wyżej pozytywnie działające kwasy znajdują się w produktach zbożowych, mlecznych i roślinnych. Uważa się także, że wegetarianie żyją nieco dłużej niż inni i chorują rzadziej niż osoby jedzące mięso. Przyczyn upatruje się także w sposobie życia wegetarian, gdyż często prowadzą oni bardziej aktywny tryb życia i zwracają uwagę na jakość, pochodzenie i sposób uprawy produktów, które spożywają.
Najczęstszą występującą przypadłością w przypadku wegetarian jest anemia z powodu niedoboru żelaza. Wegetarianie dostarczają żelazo z produktów roślinnych, które jest o wiele mniej przyswajalne przez organizm niż z mięsa. Ich dieta musi być bogata w warzywa zielone, produkty strączkowe i pełnoziarniste, które zapewnią odpowiednią ilość tego pierwiastka. Jajka również są bogatym źródłem żelaza, dlatego osoby, które pozostawiły je w swojej diecie, powinny jeść je dosyć często. Pamiętać należy, by spożywać te produkty razem z witaminą C, ponieważ ułatwia ona wchłanianie żelaza.
U wegetarian mogą także pojawić się niedobory witaminy B2 powodujące zapalenie języka czy łojotoku skóry. Brak witaminy B1 wywołuje zmiany w układzie nerwowym i mięśniowym.
Zdarza się, że osoby które stawiają pierwsze kroki w tworzeniu dla siebie nowej diety ograniczają się do jedzenia dużej ilości owoców i węglowodanów, co może sprzyjać tyciu, pojawieniu się uczucia zmęczenia i osłabienia. Wtedy należy zrobić odpowiednie badania, które pozwolą znaleźć powód tego stanu rzeczy i uzupełnić swoją dietę w brakujące składniki odżywcze. W zależności od tego, którą formę wegetarianizmu przyjmiemy, musimy się liczyć z tym, że po pewnym czasie stosowania mogą pojawić się niedobory różnych pierwiastków. Stosowanie różnorodnej diety, bogatej w składniki odżywcze pomoże tego uniknąć. Jadłospis nie może stać się monotonny, bo będzie nas pozbawiał energii i siły do działania. Ważne, by decyzja o zmianie diety była przemyślana i świadoma. Pozwoli nam to uniknąć licznych konsekwencji zdrowotnych, a także cieszyć się zdrowiem i dobrą formą na długo.
Dla osób, które lubią wygodę, nie lubią gotować, szukać przepisów i zastanawiać się, czy dobrze bilansują dietę z pomocą przychodzi catering dietetyczny DietBox. W naszej ofercie znajdziecie dietę Wegetariańską z Rybami, Wegańską, post warzywno-owocowy oraz dietę sirtfood z rybami. Jeśli chcecie mieć stricte dietę wegeteriańską wystarczy zamówić dietę z Wyborem Menu i komponować swoje menu.