21 grudnia, 2018

Przygotowując się do triathlonu warto wybrać odpowiednie suplementy

Przygotowania do triathlonu

Triathlon jest bardzo wymagającym sportem, łączącym w sobie trzy dyscypliny: pływanie, jazdę rowerem i bieg. Wymaga on odpowiedniego przygotowania pod względem fizycznym, a także zadbania o prawidłowe żywienie, które przełoży się na osiągane wyniki sportowe. Dodatkowo w celu osiągnięcia lepszych efektów można zauważyć, że sięgają oni po dostępne na rynku suplementy diety.

Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny”[6]

Suplementy diety są podzielone na 3 grupy w zależności od poparcia ich skuteczności w wykonanych dotychczas badaniach naukowych. Solidne potwierdzenie posiadają produkty zawarte w grupie A.  Zawiera ona:

  • żywność sportową
  • suplementy medyczne
  • suplementy sportowe

Wśród żywności sportowej przydatne w triathlonie okazać się mogą żele energetyczne. Wysiłek w trakcie zawodów jest znaczny i wymaga dostarczenia węglowodanów w ilości 60-70g/h. Takie żele są skoncentrowanym źródłem energii w postaci łatwo przyswajalnych węglowodanów. Ponadto ich forma ułatwia spożywanie w trakcie wysiłku. Z dostępnych na rynku rodzajów żelów energetycznych warto wybierać takie, w których stosunek glukozy:fruktozy wynosi 2:1. Po spożyciu żelu energetycznego należy wypić wodę, aby uniknąć dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Przed zawodami skuteczne będzie przetestowanie różnych żeli, aby wiedzieć który najlepiej jest przyswajany przez organizm.

Kolejnym produktem zaliczanym do żywności sportowej są elektrolity. Długotrwałe wysiłki wiążą się ze ich znaczną utratą razem z potem, co powoduje zaburzenie bilansu wodnego w organizmie. Po zakończonym wysiłku jego odbudowa staje się celem nadrzędnym. Badania pokazują, że należy uzupełnić płyny w ilości 150% wartości utraconej. Spożywanie samej wody nie będzie tak efektywne, jak tej zawierającej glukozę i elektrolity, co zwiększy  wchłanianie w kanalikach nerkowych i zmniejszy wydalanie moczu poprzez jego zagęszczenie.

Wśród suplementów medycznych wpływających pozytywnie na wydolność fizyczną znajduje się witamina D. Jest ona składnikiem niedoborowym u 90% naszej populacji, ze względu na szerokość geograficzną, w jakiej mieszkamy. Najnowsze zalecenia mówią, iż konieczna jest jej suplementacja, po wykonaniu wcześniejszych badań krwi. Dla osób dorosłych dawka wynosi 800-2000IU/dobę. Prawidłowe stężenie tej witaminy we krwi wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób i kontuzji. Sprzyja poprawie siły mięśniowej oraz wydolności, co ma bezpośrednie przełożenie na osiągane wyniki sportowe. Optymalny poziom tej witaminy we krwi wynosi 30-50ng/ml.

Suplementy sportowe o potwierdzonym działaniu to min. kofeina i sok z buraka. Mają działanie ergogeniczne, czyli poprawiające wydolność.

Sok z buraka jest naturalną substancją, która dzięki zawartości azotanów i azotynów moduluje pracę mięśni poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ich dotlenienie w trakcie wykonywania wysiłku. W badaniach wykorzystujących tą substancję wykazano, iż po suplementacji koszt energetyczny konieczny do wykonania treningu był mniejszy niż w przypadku braku suplementacji. Korzystny efekt można zaobserwować zarówno po jednorazowym spożyciu np. 2-3h przed ćwiczeniami, jak i przy regularnymstosowaniu. Zwyczajowa dawka jednorazowa wynosi 500ml soku z buraka lub 200g pieczonego buraka.

Przed startem czy treningiem warto rozważyć zastosowanie kofeiny. Jest to substancja, która może zwiększyć zdolność do wykonywania wysiłku nawet o 10%. Zalecana dawka wynosi 3-6mg kofeiny na każdy kilogram masy ciała. Podobnie jak w przypadku żeli energetycznych, ilość kofeiny należy sprawdzić indywidualnie, testując ją przed wykonywanymi treningami metodą prób i błędów, aby uniknąć niespodzianek przed ważnym startem. Jako produkt dostarczający kofeiny warto wybierać kawę, która prócz poprawiania wydolności, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu II i poprawia nastrój. Jedna filiżanka kawy zawiera 95mg kofeiny.

Należy pamiętać, aby najpierw zadbać o podstawy, czyli prawidłowe żywienie, nawodnienie, regenerację. Dopiero następnym krokiem jest sięgnięcie po suplementy – nigdy odwrotnie.

Stosowanie suplementów warto skonsultować z dietetykiem sportowym.

Dietetyk Anna Borawska

Bibliografia:

  1. Rusińska A, Płudowski P, Walczak M, Borszewska-Kornacka MK, Bossowski A, Chlebna-Sokół D, Czech-Kowalska J, Dobrzańska A, Franek E, Helwich E, Jackowska T, Kalina MA, Konstantynowicz J, Książyk J, Lewiński A, Łukaszkiewicz J, Marcinowska-Suchowierska E, Mazur A, Michałus I, Peregud-Pogorzelski J, Romanowska H, Ruchała M, Socha P, Szalecki M, Wielgoś M, Zwolińska D, Zygmunt A, Vitamin D Supplementation Guidelines for General Population and Groups at Risk of Vitamin D Deficiency in Poland—Recommendations of the Polish Society of Pediatric Endocrinology and Diabetes and the Expert Panel With Participation of National Specialist Consultants and Representatives of Scientific Societies—2018 Update, Front. Endocrinol, 2018.
  2. https://www.wada-ama.org/en/content/what-is-prohibited
  3. Matras A. Sok z buraka-naturalny doping, Food forum, 5(21)/2017
  4. Nutrition and Athletic Performance, Medicine & Science in Sports & Exercise: March 2016 – Volume 48 – Issue 3 – p 543–568
  5. Mizera K., Mizera J., Dietetyka Sportowa., Galaktyka, 2017
  6. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (U. z 2018 r. poz. 1541).
Administrator DietBox
Polecane posty

Dieta SIRT – co warto o niej wiedzieć?

Dieta SIRT zyskała globalną sławę, gdy znana piosenkarka Adele osiągnęła dzięki niej znaczącą, szybką i imponującą utratę wagi. Teraz zaleca ją wszystkim, a media podziwiają skuteczność tego sposobu odżywiania. Pełna nazwa tego planu żywieniowego to [...]

Dlaczego Twoja dieta nie działa?

Nic tak nie frustruje, jak brak efektów, dlatego zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie są najczęstsze powody, że dieta nie działa, jak chcesz. Dlaczego nie chudniesz, choć jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym? [...]

Poznaj wady i zalety diety wegetariańskiej

Jak powszechnie wiadomo wegetarianizm polega na wyeliminowaniu z diety mięsa. Powody przejścia na dietę wegetariańską bywają różne. Niektórzy decydują się na to ze względów etycznych i środowiskowych, inni chcą poprawić wyniki badań i kondycję swojego [...]

Śledź nas